НАЈАВА ЗА ИЗЛОЖБУ “ Ослобођење Србије 1944. године“
Поводом обележавања 80-годишњице од ослобођења Србије, 22. августа 2024. године, са почетком у 13.00 часова у галерији Војног музеја, биће отворена изложба под називом „Ослобођење Србије 1944. године“. Публици ће бити приказанa јуначка борба нашег народа кроз презентацију чињеница и разнолике ратне технике.
Народноослободилачки покрет у Југославији остварио је до почетка операција за ослобођење Србије, средином 1944. године, крупне војно-политичке резултате. Завршен је процес стварања Народноослободилачке војске Југославије од првих партизанских одреда до формирања бригада, дивизија и корпуса, у чијим се редовима, у пролеће 1944. године бори преко 350.000 бораца из Србије. Такође, утемељен je пут за успостављање нове државности која се базирала на тековинама израженим у одлукама Другог заседања АВНОЈ-а (стварање привремене владе Југославије и стицање међународног признања).
Почетком лета 1944. године у окупираној Србији је било око 600.000 боље наоружаних и опремљених непријатељских војника и то: Немаца, Бугара, Хрватских оружаних снага (насталих спајањем Домобранства и Усташке војнице), Мађара, квислинга и балиста.
При оваквом односу снага, до доласка снага Црвене армије, није било могуће фронтално чишћење територије Србије, већ применом марш-маневара, избегавајући јача непријатељска упоришта освајала су се тешко приступачне области одакле се могло лакше маневрисати. Доласком Црвене армије у септембру 1944. године, приступило се освајању јачих непријатељских упоришта, а освајањем Шида 7. децембра територија Србије се коначно ослободила окупатора.
Војни музеј у Београду поставио је изложбу која говори о догађајима из не тако далеке прошлости. Изложба која је пред нама јесте чин одавања почасти великој борби, али и подсећање на жртве које су наши преци поднели како бисмо данас уживали у слободи на својој земљи.
Посетиоци изложбе моћи ће да виде оружје и војну опрему коришћену у борби против окупатора у току Другог светског рата, као и ознаке јединица и личне ствари учесника операција за ослобођење. Изложени експонати сведочанство су да је пут до слободе тежак и страдалнички, али и да спремност на жртву јесте оно што чини победника.
Изложба ће бити отворена за посетиоце до 13. октобра 2024. године.